Poslední rok

Tři kamarádi mi nezávisle na sobě – a každý trochu jinými slovy – nedávno řekli: „Tenhle rok bude poslední, kdy do běhání zkusím ještě pořádně šlápnout.“

Ani jednomu z nich už není pětadvacet, spíš dvakrát víc. A šlapat do toho v jejich podání znamená trojcifernou týdenní kilometráž, intervaly, tempa, posilování, strečink…prostě tradiční, strukturovaná, výkonnostní příprava. I životní styl, kdy sice běhání není středobodem jejich světa, věcí, do níž by byli ponořeni čtyřiadvacet hodin denně, ale přeci jenom, když si plánují dovolenou, přemýšlejí taky o tom, jestli se tam dá kloudně proběhnout, a při večeři berou v potaz, jaký trénink je ráno čeká.

Ani jednomu z nich zároveň nevěřím, že 2021 bude posledním rokem, kdy budou běhání brát vážně.

Ale rozumím jim. Moc dobře.

„Poslední rok“ je totiž dost možná nejlepší motivace, jakou si můžou vybrat. Pocit, že teď je to naposledy. Že se sluší pořádně zabrat, protože nic dalšího už nebude. Jako když vám na dráze zvoní do posledního kola a vy víte, že přišel moment, kdy ze sebe můžete ještě vymáčknout poslední zbytky sil, protože za chvíli (ne, ve skutečnosti to není chvíle, ta poslední čtvrtka trvá nesnesitelně dlouho) se dočkáte vysvobození.

Už nebudete muset. Nikdy. Nic. Jenom se za cílem složíte do trávy a s tupou úlevou budete civět na nebe.

Ale pak vstanete a zase si začnete plánovat „příště“.

Svoje závodní plány už dávno nevytrubuji do světa. Ostatně kdo by na ně ještě byl zvědavý. Když jsem byl ovšem dnes ráno po silvestrovské noci běhat, zamumlal jsem si, jenom tak pro sebe:

„Tenhle rok bude poslední, kdy do běhání zkusím ještě pořádně šlápnout.“

****

Kolik sezon budu běhání skutečně brát ještě vážně a kdy se definitivně přepnu do stand-by režimu, si netroufám předpovídat. V jedné věci mám však jasno. Tohle je poslední rok Dlouhého běhu.

Proč? Ani ne snad proto, že web je v době podcastů a sociálních sítí už trochu anachronismus, jen o málo mladší než potištěný papír. Ale o běhání píšu skoro tak dlouho, jako běhám. Patnáct let. Mám na svědomí tři knížky, psal jsem do všelijakých novin i časopisů, provozoval v různých fázích běžeckého života tři blogy různého zaměření a na Dlouhém běhu aktuálně najdete téměř 150 textů, většinou ode mě.

Cítím, že přišel čas vyklusat a zastavit.

Doménu mám ještě na rok, v hlavě dvě velká témata a snad pár menších. To je moje cílová rovinka 2021.

1 Comment

Napsat komentář

Your email address will not be published.