Joshua Cheptegei, následník trůnu

Až do letošního roku poznala historie světové atletiky deset mužů, kteří drželi světový rekord na tratích 5000 i 10 000 metrů. Ano, jedním z nich byl i Emil Zátopek. Ten dokonce rekordní časy zaběhl s odstupem dvou dnů: 30. května 1954 v Paříži pětku za 13:57,2 a 1. června 1954 v Bruselu desítku za 28:54,2 (mimochodem, zkuste ve volném čase zapátrat, kdy naposledy někdo z českých běžců dokázal tyto časy pokořit).

Číslem jedenáct v přehlídce vytrvaleckých velikánů se v letošním podivném roce stal Joshua Cheptegei z Ugandy. Nejprve v srpnu na mítinku Diamantové ligy v Monaku dal pětku za 12:35,36 a potom počátkem v října ve Valencii desítku za 26:11,0.V obou případech vymazal z čela tabulek výkony Kenenisy Bekeleho z let 2004, resp. 2005.

Aby toho nebylo málo, v únoru, krátce před covidovým zamrznutí téměř veškerého sportu, zaběhl i svěťák na ne tak často vypisované silniční pětce (12:51).

Možná tohle byly teprve chvíle, kde jeho jméno zaznamenali i sportovní fanoušci, kteří nepatří mezi milovníky vytrvalostních distancí a úplně se mezi všemi těmi skvěle běhajícími Afričany nevyznají.

Běžečtí fajnšmekři ho znají už od roku 2014, kdy se stal juniorským mistrem světa na desítce. Další porce slávy, po níž ale Cheptegei rozhodně netoužil, se dočkal koncem března 2017 na domácím světovém šampionátu v krosu. Jako jeden z favoritů závodu na 10 kilometrů dlouho vedl, jenže 800 metrů před cílem ho postihl kolaps vinou horka a velké vlhkosti vzduchu. Zbytek závodu odklusal, kymácel se vyčerpaně ze strany na stranu – a na téhle krátké vzdálenosti ho stačilo předběhnout 29 soupeřů!

Joshua Cheptegei při nešťastném závodě na MS v krosu v roce 2017

Neúspěch ho však nezlomil. Naopak ho nasměroval na cestu vpřed.

Hned v létě získal stříbrnou medaili na MS na desítce, když nestačil pouze na Mo Faraha. V roce 2018 vyhrál pětku i desítku na tradičně silně obsazených Hrách Commonwealthu a v následující sezoně se mu v dánském Aarhusu povedl krosový reparát. Výsledek? První místo! Zlato získal i na dráhovém šampionátu v Dohá.

Na čtyřiadvacetiletého borce to není skromná galerie úspěchů.

Joshua Cheptegei je prvním světovým rekordmanem z Ugandy po 48 letech – před ním slavil úspěchy překážkář John Akii-Bua. Pochází z vesnice Kapsewui a bez velké nadsázky se dá říct, že patří do stejného kmene jako jeho keňští parťáci a soupeři, akorát díky plánům architektů imperiálního uspořádání Afriky žije v jiné zemi.

Dřív také v Keni trénoval, ale teď už střídá pobyty v Nizozemsku (patří stejně jako Eliud Kipchoge a Kenenisa Bekele do týmu sponzorovaného společností NN) a Ugandě, kde trénuje v nadmořské výšce 1900 metrů. Není to tak vysoko, jako běhával v Keni, ale říká, že chce být doma, aby inspiroval další ugandské atlety. Stejně tak ovšem může být důvodem zájem domácí vlády, pro niž jsou jeho úspěchy pochopitelně skvělým mezinárodním PR. Však pro ni formálně pracuje jako policista a nezapomene jí po každém úspěchu veřejně poděkovat…

Po dvou zlatých medailích na Hrách Commonwealthu se Joshua Cheptegei dočkal u ugandské policie povýšení.

Samozřejmě po letošních dráhových rekordech se vyrojily debaty, do jaké míry za své rekordní časy vděčí novému typu treter Nike nebo speciálním LED světlům na dráze, které mu při pokusech o historické časy udávaly tempo. A jestli jsou – z nadhledu viděno – tyhle výkony vůbec hodnotnější než Bekeleho někdejší rekordy.

To však nic nemění na tom, že Cheptegei je vytrvalcem s mimořádným talentem a slibnou budoucností. Pokud se v příštím roce uskuteční odložená olympiáda v Tokiu, bude patřit k favoritům na pětce i desítce. Před čtyřmi roky v Riu ještě na Mo Faraha a spol. nestačil, když skončil osmý, resp. šestý, ale teď podle všeho přichází jeho éra.

Experti věří, že on by se jednou mohl stát běžcem, který pokoří dvouhodinovou bariéru v maratonu při regulérním závodě. I tenhle trůn na něj čeká.

2 Comments

  1. Zamýšlel jsem se nad kvízovou otázkou z prvního odstavce: na pětce Zátopka překonal loni Jakub Zemaník. Ale na desítce, zdá se mi, to byl naposledy Pešava v roce 98. Je to vůbec možný?

Napsat komentář

Your email address will not be published.