Jak jsem sháněl boty

Občas v té vší nejistotě mám drobné záchvěvy optimismu, že se přeci jenom časem začne závodit i jinak než tzv. virtuálně a že třeba letos (půjde to aspoň na podzim?) si dám ještě jeden maraton. Nikdy nevíte, že ano.

Pro tyhle hypotetické příležitosti jsem si dokonce opatrně vyhlédl boty. Ne, žádné moderní karbonové závodky, ale nadějně vypadající tempovky ne právě té nejrozšířenější značky na našem trhu. Na nějaké to rychlejší popobíhání.

Byly roky, kdy to nebylo jednoduché, pokud máte nohu 12 UK, která v evropském číslování odpovídá velikostem 47 až 48 (podle výrobce). Mluvím o době řekněme před deseti, patnácti roky. Ale jak jsem zjistil, ty časy úplně nepominuly. Sehnat dvanáctky u běžných kvalitních objemovek je už naštěstí celkem snadné, ale jakmile dojde na tempovky nebo dokonce závody, nastává problém. Většinou výběr končí právě na čísle 46.

Nevím, jestli je to víc věc distributorů, kteří mají obavu, že na zdejším trhu by jich v téhle velikosti neprodali zajímavé množství, nebo samotných koncových prodejců – kteří mohou mít totožnou nejistotu a proto je raději „na krám“ neobjednávají.

Každopádně na svůj vytoužený model ve velikosti 12 UK jsem u nás nenarazil, ať jsem googloval sebevíc.

Poslal jsem i pár dotazů, ale odpovědi buď nedorazily žádné, nebo vágně frázovité. Není mým cílem kohokoli pranýřovat, tak sem nebudu psát konkrétní model ani prodejny (byly to speciálky, žádný Hervis). Jen mě nemile překvapilo, že nás běžecký trh není ani v roce 2021 tak široký, jak jsem si myslel.

Takže ač nerad, dal jsem vydělat jednomu německému e-shopu. Ne že by to bylo nejpodstatnější, ale boty dokonce vyšly o pár stovek levněji, než za kolik bych je koupil u nás, a doma jsem je měl už za tři dny.

A hlavně: jsou úžasné!

1 Comment

  1. Já mám léta ten samý problém – mám velikost UK 12, což u nás většinou odpovídá velikosti 48, ale někdy to může být 47, 46, ba, teď jsem si dokonce kupoval barefooty s velikostí 45. 🤦‍♂️ A v obchodech je to také to samé – velikosti většinou končí na 46. 😬 Mám rád Inov-8 a poslední dobou přemýšlím, že bych si je objednával rovnou z Anglie.

Napsat komentář

Your email address will not be published.