E-kniha Maraton a jiné pošetilosti zdarma ke stažení

Když dnes zavítáte do velkého českého knihkupectví, na policích pravděpodobně uvidíte desítky titulů s běžeckou tématikou. Různé kvality, různého zaměření. Bude jich víc než o fotbale, hokeji, józe, cyklistice nebo jakémkoli jiném sportu.

Před takovými deseti roky vypadala situace docela jinak. Knížek o běhání bylo na trhu jenom pár. Většinou překlady nebo trenérské manuály. Nic, co by mě dokázalo nadchnout. Proto jsem si na jaře 2013 řekl, možná trochu domýšlivě, že zkusím napsat knížku, jakou bych si rád koupil a ještě radši přečetl.

Takhle vznikl Maraton a jiné pošetilosti.

Nápady na některé kapitoly jsem nosil v hlavě delší čas, jiné zážitky nebo názory jsem kdysi sepsal na dnes již neexistujícím běžeckém blogu a jenom je oprášil, proškrtal, rozepsal, překopal…

Nechtěl jsem ale obíhat nakladatele a přesvědčovat je, že rukopis autora, jehož jméno nikdy neslyšeli, stojí za vydání. Na to jsem neměl čas ani chuť. Tak jsem se rozhodl, že si ji vydám sám a peníze seženu dobrodružnou formou tehdy se teprve rozvíjejícího crowdfundingu. Bude to i dobrý test zájmu o knížku, říkal jsem si. Buď to vyjde, nebo soubor POSETILOSTI.doc skončí v tom nejzapadlejším adresáři mého počítače.

Povedlo se. Potřebných 50 tisíc korun jsem od budoucích čtenářů vybral už za pět dnů a celkový obnos dosáhl 270 procent cílové částky. Zajíce v pytli si koupily čtyři stovky mně většinou neznámých lidí, což mi stále přijde neuvěřitelné. Ještě jednou jim děkuji.

Zájem byl nečekaný samozřejmě i díky krásné obálce Pavly Veselé. Sotva jsem tedy rozeslal knihy přispěvatelům, už jsem musel dělat dotisk. Za čtyři měsíce jsem prodal tisíc výtisků – bez pomoci nakladatelství a bez distribuce přes knihkupectví. Byl jsem spokojený, moc.

V lednu 2014 projevilo zájem o reedici nakladatelství Grada a druhé vydání s nezměněným textem vyšlo už s jeho logem.

Když se mi po osmi letech opět vrátila autorská práva, přemýšlel jsem, co s „pošetilostmi“ dál dělat. A jestli vůbec něco. Nakonec jsem se rozhodl, že je dám k dispozici zdarma jako e-knihu. Tady je. Věřím, že se vám bude líbit – a samozřejmě ji podle libosti sdílejte, kopírujte, stahujte.

Text jsem si po dlouhé době znovu přečetl a byl to rozhodně zajímavý zážitek.

Od roku 2013 se toho kolem nás hodně změnilo, běžecký svět nevyjímaje. Některé mé tehdejší předpovědi se nenaplnily, některé závody nebo jména, o nichž jsem psal, už jsou skoro zapomenuté,

i podpis Paula Tergata na startovním čísle vybledl. Stejně tak už dneska nikoho neohromíte sdělením, že jste uběhli maraton, tenhle reputační status převzaly akce typu Beskydská sedmička.

Na druhé straně by mě tenkrát ani ve snu nenapadlo, že za pár let budeme běhat v botách se čtyřcentimetrovou podrážkou nebo že se budou pořádat virtuální závody. A už vůbec jsem netušil, že se jednou podívám na start i do cíle slavného Spartathlonu, byť jenom v roli supportu.

Časem jsem taky lehce přehodnotil pár svých tehdejších názorů, dokonce i garminy jsem vzal na milost.

Ale odolal jsem pokušení cokoli v textu přepisovat nebo aktualizovat. Udělal jsem pouze minimum jazykových úprav a vypustil dvě kapitoly. Už tenkrát jsem o jejich zařazení měl pochybnosti, a rozhodně se nedá říct, že právě tyhle pasáže ve zkoušce času obstály. Místo nich na konci najdete jednu bonusovou kapitolu.

Stáhnout

Přeji vám příjemné čtení.

Luboš Brabec

1 Comment

Napsat komentář

Your email address will not be published.