Úžasná a jedinečná novinka

61 přečtení

Zima to letos pěkně odflákla, jaro má už dávno jednu nohu ve dveřích, a tak na nás z obchodů i časopisů míří lavina novinek v běžecké obuvi pro sezonu 2014. Ne, nebudu je recenzovat ani komentovat nové trendy. Nic to však nemění na tom, že mě stále fascinuje tahle periodicky se opakující vlna vylepšení, novinek a revolucí.

Docela by mě překvapilo, kdyby některá z velkých firem čas od času sebevědomě vyhlásila: “Loňský model byl naprosto super, takže na něm není co měnit, a dáváme vám možnost koupit si ho znovu.”

Kdepak. I letos přijdou na trh běžecké boty, které budou lehčí, ohebnější, barevnější a pevnější, než byly ty loňské. Stejně jako ty loňské byly lehčí, ohebnější, barevnější a pevnější než předloňské. A předloňské lehčí, ohebnější, barevnější a pevnější než předpředloňské. A tak dále.

Touha po nikdy nekončícím pokroku a vylepšování není samozřejmě výsadou sportovního byznysu. Někdy mi tahle marketingová berlička přijde už trochu na hraně. Vybavujete si jogurt, ve kterém tentokrát byly velké kousky ovoce? Nebo potraviny konečně bez éček? K dokonalosti to dovedl pivovar se sloganem – cituji po paměti – “Naše pivo zase chutná jako tenkrát!” Aha, a co tedy vyráběli za patok v období mezi TEĎ a TENKRÁT? A proč nám někdo prodával jogurty s malými kousky ovoce? A potraviny plné éček? V USA by z toho byla žaloba jako řemen!

Vzpomněl jsem si na to, když na mě vybafla nová reklama na jedny běžecké boty, kde se píše: “Nový model má oproti tomu původnímu pružnější svršek, takže bota lépe padne a jazyk zůstává vždy na svém místě… Na základě výzkumu otisků chodidla byl vyvinut nový vzor podešve, který respektuje přirozený pohyb chodidla.” Moje povrchní a spontánní reakce byla podobná jako u piva a jogurtů. Aha, takže jste loni vyráběli boty, kde jazyk dělal neplechu, které moc dobře neseděly na noze a navíc nerespektovaly přirozený pohyb chodidla? A chtěli jste za ně čtyři tisíce?

Dnes ráno jsem shodou okolností vytáhl ze skříně zapadlé boty, které jsem si koupil tuším před čtyřmi roky a dobré dvě sezony je neměl na noze. Běželo se v nich parádně. Pokrok, nepokrok.

Napsat komentář

Your email address will not be published.