Spor o běžecké boty. A taky o podstatu atletiky

Přiznávám, že následující paralela není z mojí hlavy, její skromnější verze na mě vyskočila odněkud na Twitteru. Ale myslím, že je poměrně výstižná.

Představte si, že výrobce oštěpů XY s blízkými kontakty na vedení World Athletics (dříve IAAF) dodá na trh modely s malými křídly, a najednou se s nimi začne házet o pár metrů dál. Kdo dřív nepřekonal 88 metrů, ten najednou atakuje světový rekord. Všichni – atleti, trenéři, funkcionáři – dobře vědí, že to odporuje pravidlům i duchu atletiky, ale nikdo s tím dlouho nechce nic dělat.

„Buďme rádi, že padají tak skvělé výkony a překonávají se rekordy. Konečně se zase o nás mluví a píše,“ ozývá se na stále častější námitky, že je to přeci nefér. „Takový je halt technologický vývoj, nemůžeme mu bránit. Navíc křidýlka za vás světový rekord nehodí, že ano. Záleží přeci i na rychlosti rozběhu, technice a síle závodníka.“

Přesto po několika letech, kdy se s novým oštěpem pravidelně začalo házet za 100 metrů a úroveň výkonů začala být podezřelá stále více lidem, přišla WA s tím, že se musí upřesnit pravidla a vytvořit spravedlivější prostředí pro populární disciplínu. Chytré hlavy si sedly, debatovaly a potom vynesly resumé: od teď jsou křidýlka na oštěpech povolená, ale pozor, nesmějí být větší, než jak je vyrábí firma XY!

Zdálo by se vám to směšné? Tak v podstatě stejně se World Athletics zachovala v případě inovací běžeckých bot – psal jsem o nich už dřív TADY.

Podle nových, či spíše upřesněných pravidel smějí teď boty mít podešev vysokou maximálně 40 milimetrů, v ní pouze jednu (karbonovou či jinou) desku a je zakázáno běhat závody v prototypech – boty, které nebudou minimálně čtyři měsíce na trhu, jsou pro tenhle účel zakázané.

WA zvolila přístup, který v podstatě zakonzervoval současný stav a vyšel vstříc firmě Nike. Nejlíp o tom svědčí nový oficiální model Alphafly Next%, který uvedla jen pár dnů poté.

Upřímně, benevolentní regulace se předpokládala. Kdyby byly zakázány i modely Vaporfly 4% a Vaporfly Next%, zpětně by se tím zpochybnily rekordy a další výkony, které v nich byly v minulých dvou letech dosaženy. Ne snad, že by se musely anulovat, to naštěstí nejde, ale zůstala by u nich poznámka pod čarou typu „sice překonal světový rekord, ale v botách, které se pak hned zakázaly.“ Navíc v modelech Vaporfly už se běhalo o olympijské limity a body do žebříčků. Jenom by nastal zmatek, možná by došlo i na právní tahanice.

Nové pravidlo je tedy poměrně bezzubé, ale je třeba ho brát jako první pokus přesněji definovat parametry běžecký bot. Nikde navíc není psáno, že na základě detailnějších výzkumů nebude po čase upraveno.

Může to být i začátek debat, jakou chceme v budoucnu mít atletiku, nebo aspoň silniční běhy.

Jejich kouzlo je mimo jiné v tom, že je to disciplína s velkou tradicí a disciplína snadno měřitelná. Konzervativní, v tom nejlepším smyslu tohoto slova. Přes sto let platilo, že kdo chtěl překonat výkony svých předchůdců, musel trénovat víc, líp a chytřeji (teď prosím zůstaňme u idealistického pohledu na vrcholový sport a pro jednou vynechejme doping). Sice existovaly různé značky a druhy bot, ale v kvalitě výkonů nehrály výraznou roli – podobně, jako ji u hokejistů nehrají hokejky a u tenistů rakety. Gretzky jich vystřídal za kariéru několik typů a se všemi exceloval. Djokovič by právě skončený Australian Open vyhrál i s modelem Wilson nebo Babolat, stejně tak by jeho soupeřům nepomohlo, kdyby přešli od své značky k jiné.

U běžeckých bot už to poslední dva roky neplatí. A pokud by se současná, jednostranně vyhlášená technologická válka nezastavila, nebo aspoň nezabrzdila, úplně by to změnilo podstatu tohoto sportu. Šampionem by nebyl ten, kdo má nejvíc talentu a nejlíp trénuje, ale kdo dostal nejlepší boty, s nejrevolučnější technologií.

I výkony z minulosti by byly znehodnocené. Ačkoli by nová generace běžců nebyla o 10-15 procent lepší než Gebrselassie nebo Shorter, běhala by o 10-15 procent lepší časy. Ve formuli nevadí, když Hamilton zvládne okruh na Monze výrazně rychleji než kdysi Lauda – každý ví, že je to díky lepšímu vozu, na technologickém pokroku je ostatně tenhle sport postaven. U maratonu by minuty, o které by se pomalu každý rok vylepšoval světový rekord, královskou disciplínu zničily.

Můžete lidem z WA nadávat, že jsou byrokrati, a „vtipně“ jim navrhovat, ať tedy běhání vrátí do časů bosých a nahých závodníků. Ale neudělali nic jiného než to, co je normou v každém sportu. Tedy upřesnili pravidla pro základní pomůcku. Jasně definovaným parametrům musejí odpovídat plavky, lyže, míče, hokejky, snowboardy, bicykly, golfové hole, tenisové rakety, motorky, formule – tak proč by běžecké boty měly být výjimkou?

Jestli jsou právě přijatá pravidla dokonalá, to je samozřejmě na jinou, delší debatu. A ani ta hned tak neskončí. Vlastně po uvedení Alphafly Next% jede na plné obrátky.

Napsat komentář

Your email address will not be published.