Sociální sítě a účastnické medaile zabíjejí maraton

691 přečtení

Ne, věta z titulku neplatí beze zbytku. Ale v Mexico City rozhodně ano. Ačkoli se tam běhá maraton s visačkou Gold Label IAAF, je to zároveň závod s nejvíce podvodníky na světě. Počítají se na tisíce. Na tisíce!

Pokud jste někdy navštívili opravdu velký maraton, nebo aspoň město, kde se právě takový závod běžel, určitě jste si všimli přecpaného metra. Důvod je jednoduchý: kvůli četným uzavírkám silnic je to na pár hodin nejspolehlivější dopravní prostředek, proto je v něm trochu těsno.

Podobně vypadají vestibuly a vagóny metra při maratonu v Mexico City. S jedním malým rozdílem. Tlačenice netvoří pouze bezradní turisté a naštvaní obyvatelé města, nýbrž i běžci. Jsou jich tam stovky. A podle všeho i tisíce. Ve chvílích, kdy by správně měli být na trati.

Za téměř normu se v Mexiku považuje nezapotit se příliš během, ale projet pokud možno co nejdelší kus cesty metrem, pak si dojít pro medaili a vyfotit se s ní v krásných kulisách města. A proč právě roste počet maratonských podvodníků do závratných výšek? Podle listu The Economist byly původně na vině především účastnické medaile. Od roku 2013 do loňska byly vyvedeny ve tvaru písmen názvu státu, tedy postupně M, E, X, I, C, O.

Kdo by nechtěl mít doma takovou sbírku? Tak, aby zároveň šest let po sobě nemusel běžet vyčerpávajících 42 kilometrů a ještě nějaké ty metry navrch?

V roce 2017, tedy v roce písmene C, pořadatelé přiznali, že museli kvůli zkrácení trati diskvalifikovat 5806 běžců. Loni se proto rozhodli, že repliky všech šesti medailí dají i do prodeje, aby snížili počet potenciálních podvodníků.

Nápad se suvenýry bez potu příliš nezabral. Oficiální informace o počtu diskvalifikovaných udávají číslo 3090, ale weby a skupiny specializující se na odhalování neférových běžců mluví znovu o pěti tisícovkách uživatelů MHD s číslem na hrudi.

Letos (maraton se běžel teď v neděli) se čekal menší počet podvodníků. „Mexická“ série loni skončila, nové medaile byly vyrobeny ve tvaru trasy závodu. Humor, který oceňuji, mimochodem. Ale naplnila se očekávání? Jak se to vezme. Podvodníků výrazně ubylo, ovšem pořád jich jsou podle prvních odhadů zhruba dvě tisícovky…

Tím se dostáváme i druhému fenoménu, který podporuje nesportovní praktiky. Jsou jimi sociální sítě. Nebo přesněji lajky a virtuální „palce hore“. Tisícům Mexičanů stojí za to, aby se nejen v cílovém prostoru předváděli s finišerskou medailí a fotky obratem postovali na Instagram. A že jsou oplácaní, oblečení do dlouhých elasťáků i běžeckých bund a za nimi svítí čas 2:36? Toho si všimne málokdo z obdivovatelů.

A následná ostuda? Ale jděte. Informace z čipů, podezřelé mezičasy a tedy i diskvalifikace se většinou dávají dohromady až s dostupem několika dnů. To zatím virtuální svět upaluje zběsile dál a nikdo si nevzpomene na fotky rozesmátých pseudoběžců s medailemi na krku.

Napsat komentář

Your email address will not be published.