Pryč s teniskami

Byť to asi může znít neuvěřitelně, i mě občas někdo z kamarádů a známých požádá o radu ohledně běhání. Snažím se odpovědět co nejobšírněji a nejfundovaněji, jak jsem toho zrovna schopen. Ale jsou otázky, s nimiž si vážně nevím rady.

Třeba: „A jaký tenisky na běhání bys mi doporučil?“

Vždycky pokrčím rameny. Tenis jsem nehrál už spoustu let, nesleduji trendy a netuším, kam se právě ubírá vývoj tenisek. „Ale pokud by tě zajímaly běžecké boty, myslím, že poslední modely adidasek nejsou špatný. Zrovna tobě by mohly vyhovovat,“ řeknu.

Odpovědí mi většinou je zmatený výraz. Jako bych mluvil z cesty.

Ne. Nemluvím. V teniskách se neběhá. V teniskách se hraje tenis. A termín běžecké tenisky je vyslovený protimluv, stejně jako hokejka na golf nebo tretry na fotbal. Můžete tam najít zdánlivou podobnost, ale jde o naprosto odlišné věci.

V tomhle jsem purista. A vždycky budu. Protože běhá se v běžeckých botách.

Chápu, že zmatení s teniskami je do velké míry způsobeno tím, že v češtině neexistuje jednoznačné jednoslovné pojmenování pro běžeckou obuv. Ale mně celkem přiléhavý a nenásilný přijde výraz maratonky. Vím, není to žádný ideál. Nicméně lepší než tenisky, že ano.

Ještě větší purista, než jsem já, může namítnout, že v maratonkách by se měly běhat pouze maratony. Tady však označení nemá nic společného se závodní tratí, nýbrž s modelem specializovaných běžeckých bot Maraton, které se kdysi vyráběly v národním podniku ZDA Partizánske. Časem se začaly slovem maratonky označovat každé běžecké boty, bez ohledu na značku. Podobně jako se dneska xeroxuje na Minoltě a luxuje s vysavači Rowenta.

Slyšel jsem už spoustu debat, kdo je běžec a kdo jím není. Nejčastěji se definice upíná ke stylu („Potácíš se jako výletník“) a tempu („Kdo nezvládne tempo pod 5:00, není běžec“). Přidám se i se svou dogmatickou troškou do mlýna. Hraniční čára vede totiž úplně jinudy. Běžcem rozhodně není ten, kdo běhá v teniskách.

Tak pryč s nimi. Jednou pro vždy.

2 Comments

  1. Zrovna nedávno jsme měli v práci podobnou debatu, akorát staromilci neříkali tenisky, ale botasky. Prý je to ustálený název pro typ sportovní boty, ať jde o jakoukoliv značku a přes to nejede vlak. Mezi běžci už se asi říká spíš název pro botu na konkrétnější účel, crossky/crossovky, silničky, tretry apod., já zase rád jmenuju přímo značku, dneska si vezmu „ňůbalancky, inovejty nebo salomony“, ale jednoslovný název pro běžeckou botu jako takovou? Maratonky je asi dobrý tip, fajn. Díky za pěkný puristický příspěvek 😉

  2. jo jo maratonky, tak se jim říkalo u mne i před 35 lety, na jaře trener řekl, vem si i tretry a ne jenom maratonky 🙂

    přiznám se , že nyní i vyslovím objemovky a silničky a jednou se dopracuji i ke slovu – závodky 🙂

Napsat komentář

Your email address will not be published.