Příští rok může být pro velké běžecké závody kritický

467 přečtení

Když se kvůli koronaviru začaly téměř všechny jarní závody přesouvat do pozdějších termínů, část běžců hudrovala, že podzimní termínovka bude nesmyslně nabitá a nestihnou odběhat všechno, co měli v plánu. Už tenkrát jsem si říkal, že jestli budeme na podzim řešit tenhle luxusní problém, bude to opravdu fajn.

Ale ne, neřešíme ho.

Spousta závodů, samozřejmě především ty největší, se nekoná ani na podzim. Z tradičních evropských maratonů se zatím drží Košice (4. října), sen o velké akci živí v Aténách, ale jinak je kalendář červeně proškrtaný… Padly německé nápady na starty v mnoha vlnách, v Mnichově dokonce vymysleli, že maraton a půlmaraton spojí do závodu na 30 kilometrů, i pak ovšem celou akci museli zrušit.

Populární kalifornský Big Sur Marathon dokonce už odvolal i verzi 2021. V Londýně příští ročník s předstihem raději přesunuli na podzim, protože nevěří, že na jaře bude situace výrazně lepší. Letos se tam sice poběží, v říjnu, ale závod bude omezený jenom na pár desítek elitních závodníků a bude se konat na dvaceti okruzích v St James’ Parku.

I jinde se perou, jak to jde. Například při víkendovém Pikes Peak Marathonu v USA startovali běžci ve vlnách po deseti a roušku si mohli sundat teprve ve chvíli, kdy byli od sebe v bezpečné dvoumetrové vzdálenosti. Ale to asi není trvalé řešení. Stejně jako virtuální verze, kdy si každý zaběhne vzdálenost sám, na své trati.

Příští sezona bude minimálně pro velké závody klíčová. Přijít o jeden rok? S tím se pořadatelé, i když s hodně zatnutými zuby, ještě finančně vypořádají. Ale dvě hluché sezony by pro ně mohly být osudové.

Pohledem konce srpna 2020 to bohužel ani s jarním programem nevypadá růžově. V Asii, kde to před víc než půl rokem všechno začalo, už jsou rušeny první akce s letopočtem 2021…

Kde hledat naději? Samozřejmě jednak ve vakcíně proti COVID-19. Ovšem ani experti vám dnes neřeknou, kdy bude, jestli vůbec a za jak dlouho se případně dostaví efekt hromadného očkování.

Druhou šancí je, že i na podzim a v zimě, z nichž mají mnozí obavy, se koronavirus bude chovat jako v posledních týdnech. Tedy že většina pozitivních lidí bude bez příznaků a naprosté minimum nakažených bude muset být hospitalizováno. Pak se snad zvolní většina opatření, protože ta současná budou dlouhodobě neudržitelná (a to jsou u nás ještě mírnější než ve většině evropských zemí), ekonomicky i dopadem na náladu lidí.

Třetí možnost je, že někdo prostě zkusí uspořádat masový závod se vším všudy, jako dřív (podobně jako teď udělali v Lipsku experiment s koncertem pro 4000 lidí), a pak se, snad, ukáže, že tohle nejsou akce, na kterých by se typicky přenášela nákaza.

Ale do té doby se na velké závody raději neregistrujte…

Napsat komentář

Your email address will not be published.