Historický úspěch: Radek Brunner třetí na Spartathlonu

z rubriky Závody autor:

Na pódium při nejslavnějším ultramaratonu světa letos poprvé vystoupil český běžec. Je jím Radek Bruner, který na Spartathlonu (246 km) skončil třetí v čase 24:07:29. Je to nejlepší český čas i umístění v historii závodu. Až dosud bylo maximem páté místo Dana Orálka v roce 2011. Ten byl na startu také letos, na 106 km však odstoupil.

Radek a řecké víly
Radek a řecké víly

Radek běžel od počátku aktivně. Do vedení se dostal před metou maratonu a vydržel v “úniku” téměř 120 kilometrů. Nesložil se, ani když se pak před něj dostali nejdřív Andrzej Radzikowski s Katalin Nagyovou a pak i Marco Bonfiglia. Od 206. kilometru byl Radek na třetím místě a udržel ho až do Sparty. Krátce po rozbřesku tak v cíli u sochy krále Leonidase mohl převzít olivový věnec i medaili za svůj jedinečný výkon. Odstup za vítězným Polákem byl 65 minut, náskok před čtvrtou Američankou dělal asi hodinu.

Čeští běžci: 3. Radek Brunner 24:07:29, 34. Ivan Šarlinger 29:55:03, 57. Ondřej Velička 31:38:47, 58. Petr Válek 31:46:44, 81. Martin Hokeš 32:56:45, 87. Pavel Marek 33:10:15, Daniel Orálek DNF.

Tohle byla Radkova motivace na Spartathlonu: náramek s mezičasy loňského vítěze Floriana Reuse
Tohle byla Radkova motivace na Spartathlonu: náramek s mezičasy loňského vítěze Floriana Reuse

202 KM
Radkovo úžasné sólo skončilo před checkpointem 47. Od té doby je první Andrzej Radzikowski z Polska, Radek na něj ztrácí 18 minut. Odstup třetího Marca Bonfiglia z Itálie se ztenčil na pouhou minutu.

Dan u rozhodčích podepisuje odstoupení ze závodu.
Dan u rozhodčích podepisuje odstoupení ze závodu.

Dan potřetí za sebou nedorazí do Sparty po svých. Ze závodu odstoupil na 106. kilometru, když poslední 2-3 hodiny už v těžké krizi spíš seděl a šel, než běžel. Dneska skončila i jedna etapa jeho ultramaratonské kariéry a začne nová. Ale o tom až za pár dnů.

A končí i tento on-line přenos. Petr Kamberský, který pro vás fotil a přinášel postřehy, veze Dana do Sparty a uvidí až průběh závodníků cílem. Zkusíme sem časem doplnit zásadní změny v druhé polovině závodu, ale ty můžete sledovat i na oficiálním webu Spartathlonu. Díky za pozornost!


Pokud byste do měli dlouhou chvíli, můžete si přečíst rozhovor s Radkem Brunnerem, který jsme dělali v prosinci. Nejen o Spartathlonu.


123 KM
Radek se stále skvěle drží. V polovině závodu má na Nagyovou náskok 8,5 minuty. Ondra Velička mírně klesl na 19. místo.

Dan se dostal na 100. kilometr. Na špičku závodu ztrácí víc než 2,5 hodiny. Zase se rozběhl. Ochladilo se, což mu trochu prospělo. Teď ho čeká kopec, kde se před rokem zlomil. Pro Dana asi rozhodující okamžik závodu.

113 KM
Radek mírně navyšuje náskok, druhá Nagyová má odstup 7 minut a třetí Simanovics 13 minut.

Dan je cca o 20 kilometrů zpět (v těžké krizi, aktuálně jde) a s ním i jeho support, tudíž zprávy z čela závodu jsou a budou poněkud strohé.

100 KM
Na čele závodu se už dlouho nic nemění: první Radek, téměř šest minut za ním Katalin Nagyová, třetí zůstává Simanovics z Lotyšska. Ondra Velička na 17. místě a 48 minut za Radkem. Dobře si vedou i Martin Hokeš s Ivanem Šarlingerem, oba už mají stovku taky za sebou a pohybují se ve čtvrté desítce celkového pořadí.

Dan je cca o 10 kilometrů zpátky, sedla na něj krize.

Běží se i starověkým Korintem.
Běží se i starověkým Korintem.

93 KM
Radek stále ve vedení (od 81. km běží už bez brýlí), dál si udržuje mírný náskok na Katalin Nagyovou.

Ivan Cudin, trojnásobný vítěz, zatím běží na začátku druhé desítky. Opticky je na tom ze všech běžců nejlíp.
Ivan Cudin, trojnásobný vítěz, zatím běží na začátku druhé desítky. Podle výrazu a uvolněného běhu je na tom ze všech nejlíp.

81 KM
Běžci za sebou mají už 81 km, ale přitom teprve třetinu závodu… Radek si drží první místo a také zhruba 3,5 minuty náskok před už druhou Katalin Nagyovou. Na checkpointu se ani nezastavil. Dal si trochu rizota a upaloval dál. Běží na minutu stejně jako před rokem! Na 14. místě je Ondra Velička, na Radka ztrácí 28 minut.

Dan do Korintu přiběhl necelou hodinu za Radkem. Na chvíli si sedl, chladil se, snědl trochu jogurtu a pokračoval dál. Pohybuje se okolo 40. místa. V těsném závěsu za ním je Martin Hokeš.

Teď už se běží v klasickém Řecku, mezi vinicemi a olivovými háji. Někteří závodníci si dávají hrozny, i když místní na ně křičí, že jsou chemicky postříkané.

74 KM
Radek vede před Lotyšem o čtyři minuty a před Katalin o pět minut. Už míří směrem ke Korintu, kde bude velký checkpoint.

Daniel Orálek na 65. kilometru
Daniel Orálek na 65. kilometru

65 KM
Radek si stále udržuje asi pětiminutový náskok na Simanovicse, třetí Katalin Nagyová má odstup 9 minut a vypadá, jako by za sebou měla první kilometr. Dobře stále běží Ondra Velička, drží se ve druhé desítce a na Radka ztrácí 23 minut, těsně za ním běží Ivan Cudin, trojnásobný vítěz Spartathlonu. Dorazil i Dan, za Radkem je cca 35 minut. Stále běží opatrně a hlídá si tepy, protože teplota už je těsně pod třicítkou. Taková byla i předzávodní taktika: prvních 100 km dát zadrženě a pak…se uvidí.

Petr Válek sáhl na občerstvovačce po řeckém pivu Mythos
Petr Válek sáhl na občerstvovačce po řeckém pivu Mythos

49 KM
I na tomto checkpointu je Radek první, těsně za ním Edgars Simanovics z Lotyšska.

Radek Brunner jako první probíhá metou maratonu.
Radek Brunner jako první probíhá metou maratonu.

42 KM
Metou maratonu jako první probíhá Radek Brunner! Do cíle je pořád strašně, strašně daleko… Ale zvláštní je, že Radek má stejný mezičas jako loni (3:20). O 13 minut za ním běží Ondra Velička. Podle plánu Dan Orálek začal volněji a přibíhá s odstupem 26 minut.

ondra
Ondra Velička na trati Spartathlonu

32 KM
Ve vedení je Nicholas Turner z Velké Británie. Jeho osobní rekord na 24hodinovku je 178 km a nepatří k favoritům závodu.

19,5 KM
Řekové jako tradičně prohrávají boj s technikou a moderními technologiemi. Z mezi časů na checkpointu číslo 4 se dá zatím odhadnout jenom to, že Radek Brunner proběhl v čase 1:37, Ondra Velička 1:38, Dan Orálek 1:47, Martin Hokeš 1:48, Pavel Marek a Petr Válek 1:50, Ivan Šarlinger 1:51.

chemicka

START
Na trať se vydalo 370 běžců. Stejně jako loni vypálili nejrychleji Japonci a užívají si svoje chvíle slávy, které za chvíli pominou.

PŘED STARTEM
Rekordních sedm českých běžců poběží letošní Spartathlon.
Loňské nejlepší umístění obhajuje Radek Brunner, pro nějž je závod vrcholem sezony, na který se systematicky připravoval.
Daniel Orálek po dvou DNF v letech 2013 a 2015 má jediný cíl. Jak uvedl v nedávném rozhovoru, chce doběhnout do Sparty, větší ambice na startu nemá, a tomu přizpůsobí i taktiku.
Ondra Velička je třetím z české skupiny, který zná pocit proběhnout triumfálně cílem. Letos zlepšil osobák na 100 km (7:25) a rád by vylepšil loňských 32:55.
Velké srdce před rokem ukázal Martin Hokeš. V oficiálních výsledcích ho nenajdete, ale do cíle statečně doběhl, těsně po limitu.
Další tři Češi – Petr Válek, Ivan Šarlinger a Pavel Marek – jsou na Spartathlonu nováčky.


Na provoz Dlouhého běhu můžete
přispět ZDE.

Štítky:

30 Comments

 1. Tohle byl skvělý nápad, škoda, že vyrážím na Pradědovu100 a nemůžu dál sledovat. Budu na kluky myslet.

 2. Kluci, jste boží! Jen tak dál! A Kamberákovi díky za online report! 😉

  Bubo, přesně to jsem teď psala Honzovi – TAKHLE se reprezentuje klub .-D Pojď, Peťo, pojď, konečně se ti zúročí to neskutečný množství dřiny, co jsi odvedl v tréninku!!!

 3. Raďa vypadá na fotce velice dobře! Do toho Radku! 🙂 Ondra také běží skvěle. Je to radost kluky sledovat.

 4. Chlapi jste mi motivací a nesmírně vás obdivuji .Bojujte za každý další krok ..Držím vám palce ..Během ku lepšímu životu…

 5. Moc vám všem držím palce a obdivuju vás!!!! Od rána pořád jen koukám na průběžný výsledky (teda kromě krátkýho výběhu 😉 ). Doběhněte ve zdraví a užijte si to, jste borci!!!!

 6. Radku ty kluku ušatej, makej. Už jsi A-runner, až přijedeš jdu ti dát hubana a dvě flaši vína! Věřím, doufá a držím palce ať to dalších 100 kiláčků udržíš….

  Horní Brunnerovice by se to mělo jmenovat tam kde bydlíš.!!!!

 7. Dane škoda, že to ani letos nevyšlo 🙁 Dokázal jsi toho i na Spartathlonu tolik, že už nemusíš nikomu nic dokazovat. Věřím že to zamrzí, vím jaký jsi závodník tělem i duší. Fandím ti do dalších závodů, určitě jich bude ještě spousta!

 8. Ještě není konec, Radek je neskutečnej bojovník a věřím, že svou kůži neprodá zadarmo. Ráďo pojď 70km si dáváš doma k sobotnímu obědu 🙂 v Řecku se ti to podaří k sobotní snídani 🙂

 9. Celá HSB ti drží palce a jsme s tebou!! Na vítání JARA to oslavíme!!! Ty na to máš!!

 10. Radku super výkon. Moc a moc ti gratuluji a ze srdce ti tento úspěch přeji. Jen 17 lidí před tebou to běželo rychleji. Tohle je opravdu veliký zápis do historie českého ultraběhu. Možná se opravdu začíná nová etapa běhání u nás, protože Danovi výkony tvé výkony a výkony ostatních kluků jsou velikou motivací pro další běžce (a mezi mladšími se nějaký ten talent určitě pohybuje 🙂 )

 11. Ondro a Peťo super! Je krásný vás vidět v cíli i když jen zprostředkovaně přes živý stream. Jste borci!

 12. Martine a Pavle i vám gratuluji k výbornému výkonu. Jste bojovníci. Užijte si euforii z dokončení a ať vám to běhá i nadále tak dobře a srdcem jako jste předvedli letos v Řecku.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

*

Zpátky nahoru