Neopouštět staré věci pro nové

Někdy to dělám na začátku sezony, jindy na konci té právě skončené. Proberu svůj běžecký šatník a řeším, které kousky ještě obstojí a které už je na čase vyhodit. Obvykle to končí tak, že všechna ta trička, trenky, bundy a elasťáky jenom přerovnám – a zase vrátím do skříně.

Nejsem právě požehnáním pro firmy vyrábějící sportovní oblečení. Dokud svoje věci neroztrhám, nevidím důvod je vyhazovat a kupovat jiné. Ostatně, nejsem influencer ani ambasador čehokoli, takže mohu s naprostým klidem běhat ve věcech vyrobených někdy počátkem tisíciletí. Trendy, netrendy.

Skoro každý kousek ve skříni se pojí s nějakou vzpomínkou. Vím, že v tomhle tílku jsem si zaběhl osobák na desítce a v téhle bundě jsem klepal kosu před svým zatím posledním maratonem, kde na startu bylo šest stupňů. A že tohle je dárek od hodně blízkého člověka.

Asi nejstarším kouskem v mém běžeckém šatníku je modrá bunda Asics. Koupil jsem ji na podzim 2004. Moje první opravdová běžecká bunda! „Konečně vypadáš jako běžec,“ komentoval to pak kamarád na prvním závodě, kam jsem si ji vzal.

Byl jsem předtím v obchodě u jednoho známého a on se mi chlubil, že mu právě dorazila úplně nová kolekce Asics. Ani je celou ještě nestihl vybalit z krabic.

„Tahle bunda je pro tebe jako dělaná! Zkus si jí. Je to XXL.“

„XXL?“ zeptal jsem se, trochu dotčeně. Přeci jenom už jsem byl docela vyběhaný a moji konfekční velikost definovala trochu jiná písmena.

„Jasně,“ ujistil mě. „Tohle je kolekce dělaná speciálně pro Japonce a u nich XXL znamená něco jiného.“

Měl pravdu. Seděla mi perfektně. A skvěle slouží dodnes. Byť neobsahuje jediné nanovlákno, nemá žádné reflexní plochy, pouze dvě kapsy (ne, do žádné z nich bych iPhone nenapasoval), a její nejvíce smart součástí je nespíš zip. I koeficient prodyšnosti mi zůstal utajen.

Na přeběh Beskyd bych si ji asi nevzal, ale mým potřebám postačí dokonale a určitě bude stačit i za pět let.

Netřeba opouštět staré věci pro nové. V běhání ani jinde.

Napsat komentář

Your email address will not be published.