K čemu je běhání dobré právě teď

Ne, nepatřím a nikdy jsem nepatřil k lidem, kteří běhání považují za střed světa a smysl života. A pokládání jedné nohy před druhou za největší hodnotu. Jsou chvíle, kdy je to věc celkem nicotná, kdy propadnutí startovného nebo odložený útok na osobák vypadají jako úplné prkotiny. Nejen v současných časech ohrožení nákazou koronavirem, kdy máte strach o sebe a hlavně svoje blízké.

Na druhé straně je fajn, že běhání máme. Je to věc, kterou nejde zrušit, aspoň ne v individuální formě. A věc, která i v rozkymácených časech může dát našemu životu řád.

Když v roce 2008 padla banka Lehman Brothers a začala globální finanční krize, dostavil se jeden nečekaný pozitivní efekt. Do půl roku, do roka se začaly vylepšovat časy běžců na závodech (zejména v USA) i počty lidí, kteří se kvalifikovali na Bostonský maraton.

Proč? Mnozí z nich přišli o práci, nebo se museli spokojit se zkráceným úvazkem, takže najednou měli víc než dost volného času. A zjistili, že právě běhání jim pomáhá udržet denní disciplínu a upnout se aspoň dočasně k jinému cíli, jakkoli banálnímu ve srovnání se vším ostatním.

Nechci samozřejmě srovnávat „pouhé“ finanční těžkosti se situací, kdy umírají lidé, další jsou vážně nemocní a jejich počet se zatím ne a ne zastavit. Ale minimálně běhání se zase může stát nečekaně užitečnou rutinou a kratochvílí.

Tak brzy zase na startu!

Napsat komentář

Your email address will not be published.