Jak Česká televize zabila Běchovice

Zkuste si představit, že se uvelebíte v křesle a zapnete si v televizi fotbalový zápas Sparty s Plzní. Dvě minuty sledujete, co se děje na hřišti, ale najednou režisér začne zařazovat prostřihy na diváky a psy a pořadatele a okolo jedoucí auta, reportérka vyzpovídá funkcionáře domácího týmu, který jí prozradí, že mají čerstvě vymalované kabiny a koupili novou sadu trenek, potom udělá rozhovor se zraněným obráncem a taky hokejistou, který se náhodou přišel na zápas podívat. Stejně to pokračuje až do 90. minuty, kdy opět vidíte fotbalisty v akci a slyšíte hlas komentátora, že Sparta vyhrála 1:0 a gól dal zřejmě Hybš.

Pokud by se něco takového stalo, okamžitě by v redakci vyzváněly telefony a mailová schránka by byla plná stížností. V těch slušněji formulovaných by se opakoval požadavek, ať šéf sportovní sekce podá výpověď.

Zhruba výše popsaným způsobem včera stanice ČT Sport pojala přenos (no, to je asi silné slovo…) z běžeckého závodu Běchovice-Praha. Jedna kamera na startu, jedna v cíli – a mezi tím 9,5 kilometru země nikoho. Navíc komentátoři neměli informace z trati, tudíž divák netušil, kdy se asi tak dostal Jakub Zemaník do vedení, jaký měl náskok pod Hrdlořezákem, kde se rozhodl závod žen a spoustu dalších podrobností, co dělají atletiku atletikou.

Pro nejstarší evropský silniční závod poněkud nedůstojné. Za takový výkon by se styděli televizáci snad i před padesáti roky, kdy byla technika někde docela jinde. Jasně, v Běchovicích už se dávno neběhají dechberoucí časy, ale pořád je to mistrovství republiky a jedinečná historická značka. Ovšem soudě podle kvality přímého přenosu to byl tak maximálně krajský přebor.

A nikomu to moc nevadí. Protože podobně Česká televize nakládá s většinou přenosů ze silničních závodů. Jako by je vysílala jenom z povinnosti.

Na mém soukromém žebříčku nepovedených běžeckých přenosů vysoko ční mistrovství světa před dvěma roky, kdy komentátoři při mužském maratonu řešili ceny nemovitostí v Moskvě a místní architekturu zaníceněji než samotný závod.

Ale žádná sláva to není ani při každoročním květnovém maratonu v Praze. Režisérovi přenosů přijde 2,5 hodiny trvající běh zřejmě nudný, proto ho každou chvíli přerušuje povrchními rozhovory s kdekým, od starosty Prahy 1 přes předsedu atletického svazu až po organizátora atletického mítinku, kde se jenom stěží hledá souvislost s právě probíhajícím závodem.

Ani komentátoři nebývají připraveni úplně dokonale. Při sluníčku a dvacetistupňovém teple v devět ráno mluví o ideálním maratonském počasí, z mezičasů vedoucích závodníků nejsou schopni odhadnout jejich cílový čas a už tradicí – vedle frází o tom, že každý, kdo doběhne, je vítěz – jsou postřehy, jak někomu z favoritů přestaly pracovat kotníky (opravdu se tak dá běžet tempem 3:10?). Nemluvě o tom, že informace o nejlepších českých běžcích a běžkyních jsou velmi strohé, což je nemilé zvláště v letech, kdy bojují o limity na MS a OH, obrazový doprovod je ještě řidší.

Včera se před Běchovicemi shodou okolností běžel maraton v Berlíně. A byl to balzám na duši atletického diváka. Nevykecávali se tam politici, bafuňáři ani sponzoři, místo toho komentátory a reportéry ARD zajímal závod samotný. Režisér citlivě přestřihával mezi čelem závodu mužů i žen, víc než důstojný prostor dostali nejlepší Němci, kteří usilovali o olympijský limit, viděli jste i závěr závodu handbikerů.

Ale možná je to celé jinak. Možná se Česká televize nechová k běhu macešsky, nýbrž se mu pokouší pomoct. Pro začátek tím, že dělá všechno proto, aby lidi při závodech neseděli u televize, snaží se je z křesel a gaučů vyhnat na start, nebo aspoň jako diváky k trati.

Jinak si totiž nejen dnešní běchovické faux pas vysvětlit nedokážu.

9 Comments

 1. Jsem si jistý, že právě u hokeje nebo fotbalu by si tohle netroufli publikovat. U běhu ano… jednoduše proto, že v ČT je to sport na druhé koleji… Nehledě na významnost akce a závodu samotného :/

 2. No oni pořadatelé závodu se letos taky moc nevytáhli. Zmatečný doběh žen mezi muži, nečitelná startovní čísla, chaotická“úschovna“ zavazadel….

  • Mirku, pořadatelé se nevytáhli nikdy, co tak pamatuji – Běchovice jsem poprvé běžel před deseti lety, kdy mi dali vadný čip a ani přes měsíce trvající e-mailovou komunikaci nebyli schopni mě dodatečně zařadit do výsledků – měl jsem jako důkaz fotky, mnou změřený čas, ale bez efektu… A jak jsem letos zjistil, za posledních deset let se nic nezlepšilo, spíš naopak…

 3. Bohužel, on tu běh má celkem početnou základnu praktikujících lidí (kteří chodí běhat svým hobby tempem třeba 2x-3x/týden), ale jakožto fenomén pasivního sportu to tu moc nefunguje. Nelze se tedy divit, že veřejnoprávní televize moc neví, jak ten formát uchopit.
  Ale určtiě bude časem lépe.

 4. Jediné, co Běchovice mají, je tradice. Ale nynější pořadatelé se nezasloužili o nic. Nic nevybudovali, jen dělají zmatky a žijí z podstaty.
  A dělat „přímý přenos“ bez kamer – to tu ještě nebylo 🙂

 5. Předem uvádím, že jsem toto vysílání neviděla, takže nemůžu hodnotit, co se tam dělo. Jen vím, že naše redakce avizovala „vstupy“ ze závodu Běchovice-Praha, nikoliv přímý přenos závodu, protože ten se opravdu na dvě kamery dělat nedá.Možná to rozčarování plyne z toho,že se někdo těšil na přímý přenos,ale ten se nekonal, takže jak lze pak hodnotit neexistující „přímý přenos“, to netuším. Jinak všimla jsem si, že někdy, ve snaze se zavděčit všem, atakujeme meze techn. či personálních možností. Když to vyjde, jsme za „kingy“, když ne, jsme kritizovaní. To je to riziko. Někteří kolem menších sportů jsou rádi za cokoliv, jiní chtějí rovnou servis srovnatelný s hokejem (čehož nejsme schopní).Námět k zamyšlení. Díky ze něj.

  • Vstupy (např. rozhovor s předsedou svazu Varhaníkem…) byly do času tuším 11.20, kdy končil přenos z maratonu v Berlíně. Pak následoval živý, padesátiminutový, kontinuální přenos z Běchovic, který myslím splňoval definici termínu „přímý přenos“, tudíž ho lze jako takový i hodnotit.
   Ano, atletika je jistě menší sport než hokej, ale malý sport to není. Zvláště ne běhy mimo dráhu, které v posledních cca pěti letech zažívají boom jako málokteré jiné odvětví u nás.

 6. Tak jsem se těšila, že si po návratu z reportážního výletu na Kyjevský maraton pustím hezky Berlín a Běchovice … tak nevím, nevím, asi jenom ten Berlín. Je to fakt škoda 🙁 Nicméně, když na to nikdo nebude upozorňovat, tak se v ČT nic nezmění, takže díky za ten článek!

 7. Tak přenos byl standardní. Po této odpovědi měním názor, moc se mi líbil 😀

  Odpověď z ČT: Dobrý den pane Zahálko,

  děkujeme za Váš zájem o vysílání České televize.

  Přímý přenos ze 119. ročníku druhého nejstarší běžeckého závodu na světě, Běchovice – Praha 2015, pořádaného bez přerušení, který je zároveň Mistrovstvím ČR v silničním běhu jsme vysílali zcela standardním způsobem. Zodpovědnost za start závodu má zejména hlavně pořadatel. Pokud se cítíte poškozený vinou organizačních podmínek závodu, těžko z tohoto vinit Českou televizi.

  S pozdravem

  Roman Šeiner

  ČESKÁ TELEVIZE
  Divácké centrum

Napsat komentář

Your email address will not be published.