I bílí muži umějí běhat. První Evropan dal maraton pod 2:06

Pryč jsou doby, kdy byl maraton ve Fukuoce považovaný za neoficiální mistrovství světa a scházela se tam neskutečně silná konkurence. Přesto se dneska tradiční japonský závod zapsal minimálně do dějin evropské atletiky. Teprve podruhé od roku 1990 vyhrál Evropan, ale především tam padl kontinentální rekord (2:05:48). Bořitelem hranic se stal Sondre Moen, šestadvacetiletý vytrvalec z Norska.

Že jste o něm ještě neslyšeli? Není divu. Nemá za sebou zářivou kariéru. K největším úspěchům dosud patřilo 19. místo na olympijském maratonu v Riu a 36. příčka na krosovém šampionátu. Také s osobními rekordy výrazně pohnul až v poslední době. Dráhovou desítku zběhl nejlépe letos na Zlaté tretře v Ostravě (28:15), kde byl devátý v závodu, jež ovládl Mo Farah. Maximum v silniční desítce posunul v září na Birell GP v Praze (27:55). Pětku umí za 13:20,16 (letos v Heusden-Zolderu) a půlmaraton zvládl před pár týdny ve Valencii pod hodinu (59:48).

Dechberoucí (ehm, nebo podezřelý?) je i progres v maratonu. Na jaře v Hannoveru si vytvořil osobák 2:10:07 a dneska ho ve Fukuoce vylepšil o více než čtyři minuty. To na podobné úrovni není zrovna obvyklý jev.

Moen rychlý výkonnostní skok přičítá spolupráci s proslulým italským trenérem Renatem Canovou, jenž ho vede od loňského září. A také dlouhodobému pobytu v keňském Itenu v nadmořské výšce 2400 metrů, kde trénoval s nejlepšími domácími borci.

Norův čas ve Fukuoce je druhý nejrychlejší v historii závodu, pomalejší byli i tak slavní vítězové jako Haile Gebreselassie (2:06:52), Samuel Wanjiru (2:06:39) nebo Patrick Makau (2:08:18). A zároveň je to evropský rekord. Dosud ho držel Kaan Kigen Özbilen (2:06:10), což je ovšem naturalizovaný Keňan. Budeme-li počítat pouze běžce narozené v Evropě, dosavadním maximem byl výkon 2:06:36, který na začátku tisíciletí zaběhli António Pinto z Portugalska a Benoit Zwierzchlewski z Francie.

Nebo ještě jinak: žádný běžec narozený mimo Afriku nebyl v regulérním závodě rychlý jako Moen. Americký vytrvalec Ryan Hall má sice osobák 2:04:58, ale dosáhl ho v roce 2011 v Bostonu na trati point-to-point se silnou podporou větru. Neoficiální titul nejrychlejšího „Neafričana“ dosud patřil Ronaldu da Costovi z Brazílie, jeho čas 2:06:05 pochází z Berlína 1998…

Jak dlouho vydrží Moenův zápis? Dlouhé roky, nebo jenom do příští sezony?

1 Comment

Napsat komentář

Your email address will not be published.