Čech v Itenu: Jak jsem se vypravil do Keni

Také jste četli Běhání s Keňany? A také jste snili, že se jednou podíváte do míst, kde se rodí šampioni? Českobudějovický běžec a automechanik David Vaš už snít nemusí, v práci podal výpověď a minulý týden odletěl na tříměsíční soustředění do keňského Itenu. O přípravě na africkou cestu více v prvním díle Davidových zápisků.

Jmenuji se David Vaš, je mi 25 let a sportuji už odmalička. V Českých Budějovicích, odkud pocházím, jsem chodil do sportovní třídy, hrál závodně fotbal a později koketoval s motokrosem. Moje atletické výkony byly dlouhou dobu spíše průměrné, ale na běžeckou přípravu jsem se vždy těšil. V roce 2010 jsem se postavil na start prvního závodu a začal jsem hned tím nejdelším. Maraton (v podzemních garážích) jsem doběhl za 3:57. I přes extrémní premiéru jsem na běh nezanevřel. Naopak, absolvoval jsem i další, ale kratší závody a nakonec oslovil trenéra Petra Bahenského z TJ Sokol České Budějovice a začal se pod jeho vedením věnovat atletice systematicky.

Po čtyřech letech stupňovaného tréninku jsem letos prožil životní sezonu. Podařilo se mi získat cenná umístění na republikových šampionátech a výrazné posunout osobní rekordy (např. 5000 m za 15:11 nebo půlmaraton za 1:11:16). Zároveň jsem hledal další rezervy. A jelikož pracuji jako automechanik, rozhodl jsem se najít si zaměstnání, které by se s atletikou lépe snášelo.

V mezidobí jsem si ovšem chtěl ještě splnit sen, který jsem v hlavě nosil už od roku 2012 po přečtení knihy Běhání s Keňany. Možná už tušíte, že tím snem bylo soustředění v Itenu.

Věděl jsem, že cesta do zhruba 6000 kilometrů vzdálené země nebude levná záležitost, že se v hodně věcech budu muset uskromnit, ale naštěstí mě podpořili i rodiče (za podmínky, že na Vánoce už budu zpět). Prvním krokem byl o pořízení zpáteční letenky Praha – Dubai – Nairobi u Emirates Airlines (12 700 Kč). Jak je známo, riziko nákazy není v Africe zrovna zanedbatelné, proto jsem následně zamířil do očkovacího centra. Domů jsem odcházel bohatší o obranné látky proti břišnímu tyfu a žluté zimnici (proti žloutence A+B už jsem očkován byl).

Se zajištěním ubytování mi pomohla dvojčata Pavel a Martin Frelichovi, kteří se v atletice pohybují už řadu let a mají v Itenu dobré kontakty. Pro následující tři měsíce se tak mým domovem stalo Belio Guest House, ležící pouze kilometr od zdejšího hliněného stadionu a hned vedle HATC, luxusního střediska známé vytrvalkyně Lornah Kiplagatové.

Pro vstup do Keni je požadováno vízum. Nabízely se různé společnosti, které ho sjednají za poplatek, ale já si ho zařídil sám (1220 Kč). Dále bylo zapotřebí cestovní pojištění, a protože je Keňa u pojišťoven vedena jako riziková země, může vyjít velmi draho. Mně se podařilo sehnat balíček (léčebné výlohy do 5 milionů, úrazovka, ztráta zavazadel…) za 2880 Kč. Navíc musím uhradit dva celé měsíce zdravotního pojištění v ČR (2400 Kč).

Nakonec zbývalo už jen sbalit tak, abych se vešel do 30 kg váhového limitu do letadla a zároveň nezapomněl nic, co by člověk a běžec mohl v Africe potřebovat. Co se týče celkového rozpočtu na cestu a tříměsíční pobyt, tak pevně věřím, že celkové výdaje nepřesáhnou 60 tisíc korun.

A co si od toho všeho slibuji? V Keni se chci kvalitně a hlavně ve zdraví připravit na nadcházející sezonu. Bude to poprvé, kdy se budu moci soustředit jen na atletiku, a ne na práci. Iten leží v nadmořské výšce 2400 metrů, a na mě vysokohorská soustředění doposud vždy fungovala (nejvýše jsem byl v italském Melagu – 1800 m n. m.).

Vidět nejlepší vytrvalce světa na jednom místě bude jistě ohromný zážitek a velká škola. Taky bych si rád vylepšil moji mizernou angličtinu, a jelikož Keňanům také není moc dobře rozumět, tak se určitě domluvíme. V neposlední řadě bych svoje zkušenosti prostřednictvím tohoto deníku rád předal zájemcům o cestu do Keni a vůbec všem fanouškům atletiky. A hlavně si chci „výlet“ maximálně užít.


DAVID VAŠ

Narozen: 16. října 1990
Oddíl: TJ Sokol České Budějovice (od 2012)
Osobní rekordy: 5000 m (15:11,3); 10000 m (31:49,9); půlmaraton (1:11:16)
Úspěchy: 3. místo na RunTour Liberec 2015, 4. místo na We Run Prague 2014, 10. místo na MČR na dráze 2015 (5000 m); 12. místo na MČR v půlmaratonu 2015

4 Comments

  1. super …zavidim David …si mlady a tak si to uzi a makaj !

    tesim sa na zaujimave citanie a tvoje skusenosti

  2. Ahoj Davide,
    těším se na další zprávy z Itenu a na Tvé výkony v příští sezoně.

    Máš můj respekt, že do toho jdeš!

Napsat komentář

Your email address will not be published.