2017. Uvidíme maraton pod dvě hodiny?

Reklamní schopnosti nemůže firmě Nike nikdo upírat, už od jejích počátků. Na další úroveň se tohle mistrovství snaží posunout pondělním oznámením, že na jaře příštího roku se její smluvní vytrvalci pokusí překonat dvouhodinovou hranici maratonu. Jsou jimi Eliud Kipchoge (osobní rekord 2:03:05), Lelisa Desisa (2:04:45) a Zersenay Tadese (2:10:41). Keňan, Etiopan a Eritrejec.

Ještě pár čísel pro úplnost kontextu. Aktuální světový rekord je 2:02:57. Maraton pod dvě hodiny znamená každý kilometr za 2:50 neboli desítky po 28:26.

Pokračujme jmény. Kipchoge je bezpochyby nejlepším maratonem současnosti a jedním z největších šampionů historie. Vyhrál olympijský závod, byl první v Berlíně, Londýně, Chicagu i Rotterdamu. Z osmi maratonů, které zatím běžel, jich sedm vyhrál a jedinkrát doběhl druhý. Jeho nejhorší výkon má hodnotu 2:08:44, při ne zcela ideálních podmínkách v Rio de Janeiru. Na klasických městských maratonech se pětkrát dostal pod 2:05. Pokud má někdo šanci překonat svěťák, je to on.

Desisa je na tom výkonnostně o trošičku hůře, ale kdo dvakrát vyhrál Boston, není špatný maratonec, to vážně ne. Tadese představuje větší otazník. Fenomenální půlmaratonec a držitel světového rekordu (58:23), který se však zatím nebyl schopen prosadit na maratonské trati. Jednou vzdal, jednou doběhl v čase přes 2:10. Letos se v půlmaratonu nedostal pod hodinu a jeho nejlepší výkony byly zapsány před rokem 2012.

A teď k výkonu samotnému. V roce 1998 Ronaldo de Costa zaběhl čas 2:06:05 a dalších šestnáct let trvalo, než se podařilo tento výkon vylepšit o tři minuty. Nyní se to má povést v rozmezí několika příštích měsíců. Už to je utopie. V lidských schopnostech je asi pokořit hranici dvou hodin, ale nikoli na jaře 2017. Ani na podzim. Vědci by dokázali snést spoustu důvodů a teorií proč. Na toto téma vycházejí knížky a spousty odborných článků.

Je to od Nike jenom bohapusté plácnutí? Asi úplně ne. Firma dosud nezveřejnila detaily, jak se chce pokusit výkonu pod dvě hodiny dosáhnout. Jisté je, že to nebude při klasickém závodě. A zřejmě ani podle atletických pravidel.

Dá se předpokládat, že si nadesignuje ideální ze všech ideálních tratí, možná s protivětrnými zábranami. Nebo z mírného kopce? Dost možná organizátoři využijí netradičního způsobu vodičství, tedy že řekněme každých 10-15 kilometrů přijdou na scénu noví a čerství běžci udávající tempo. Doprovodné auto bude mít jistě před vytrvalci minimální odstup, aby se trochu pomohlo aerodynamice.

Také by se dalo zavtipkovat o kvalitě nápojů a potravinových doplňků, které budou zmínění borci do sebe ládovat. Zvlášť když si uvědomíme, jak firma Nike do téměř poslední chvíle stála za Lancem Armstrongem a jaké problémy má její Oregon Project vedený Albertem Salazarem.

Takže uvidíme příští rok čas pod dvě hodiny? Možná, pokud Nike bude schopná dokonale zrežírovat výše uvedené věci. Ale o tohle tolik nejde. Důležitá je publicita a tisíce článků podobné tomuto, které se o výzvě Breaking2 napíší, ať už dopadne jakkoli.

Mě závěrem napadá jedna věc: co by tomu asi říkal Steve Prefontaine?

2 Comments

  1. Som optimista a myslím si že čas pod dve hodiny uvidíme. Ale určite nie v roku 2017. A pri všetkej úcte k bežcom na obrázku … je možné že Kipchoge prekoná svetový rekord o niekoľko málo sekúnd, možno, … ale inak je to čistá reklama …. Nuž milý Prefontaine by asi neveriaco krútil hlavou, darmo, časy sa menia …

  2. Kluci jsou to urostlí, proč by né? Ale prvoradá úloha pre NIKE je udržať vložky v maratónkach :-). Kde je Bekele? Je jediný, kto môže udržať krok s Kipchogem.
    LeNže, miera pravdepodobnosti utekať maratón Sub2, je rovná miere benevolentnosti AD komisárov.

Napsat komentář

Your email address will not be published.